Kraków – rozkwit dróg oraz przewozów komunalnych

Najważniejszym z globalnych przeszkód w lwiej części miast w naszym kraju jest transport. Polskie gminy są nie dostosowane do tak ogromnego natężenia ruchu, jaki pojawił się poprzez zwiększenie się ilości pojazdów na naszych drogach. Dlatego jedną z najbardziej istotnych kierunków rozwoju jakie powinno podjąć prawie każde miasto jest inwestycja w transport i infrastrukturę komunikacyjną. Drogi i transport miejski to priorytet, który da przestrzeń na to by zwiększyć zadowolenie mieszkańców a także poprawi integralność infrastruktury miasta.

Wśród okolicznych lokalizacji, inwestycje komunikacyjne jakie realizuje Kraków silnie się wybijają. Krakowianie w referendum wypowiedzieli się za budową metra, ale przed tym jak metro powstanie, w komunikację tramwajową i autobusową oraz nawierzchnie drogowe potrzeba włożyć sporo środków . Z bardziej istotnych inwestycji warto wymienić:
w pełni elektryczną linię autobusową – pierwszą w kraju,
nowoczesne linie tramwajowe na Ruczaju,
w pełni rozwinięty dworzec PKP wraz z miejscem handlowym.
Poza tym, w planach Kraków przewiduje remont przynajmniej kilkanaście nowych dróg dojazdowych pomiędzy już istniejącymi połączeniami i remonty istniejących połączeń tramwajowych i połączeń podmiejskich.
Mieszkańcy napraw nie znoszą – problemy w poruszaniu się i dojazdach do pracy dają się im we znaki na co dzień. Trzeba zaś mieć jasność tego, że bez remontów jakość dróg nie może się poprawić i aby mieszkało się lepiej, trzeba wytrwałości.Prezydent Krakowa
Przekazywanie środków w komunikacje to nie jedynie kolejne linie komunikacji, jak również lepszej jakości powierzchnia jezdni, która będzie mocniejsza i wytrzymała. (jednym z takich wzorów może być ścieralna nawierzchnia drogi na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka oraz na zewnętrznej jezdni Wadowickiej). Oczywiście, Kraków wymaga jeszcze wielu zmian i inwestycji, by poruszało się po mieście wygodnie. Nie tylko autem, ale też tramwajami. Mimo to widać wyraźnie, że całość jest na prostej trasie do tego, by mieszkańcom mieszkało się tu zdecydowanie wygodnie i przyjemnie.